Zapach grillowanego mięsa, soczyste kawałki kurczaka i warzyw delikatnie zarumienione na ruszcie to uczucie, które przywodzi na myśl letnie spotkania przy grillu. Co jednak zrobić, gdy pogoda nie sprzyja, a mamy ochotę na szaszłyki? Możemy je przygotować w piekarniku!
Składniki:
Marynowane mięso:
- Kurczak (filety z piersi) – 400 g
- Oliwa z oliwek – 2 łyżki
- Rozmaryn świeży – 3 gałązki
- Czosnek – 1 ząbek
- Tymianek suszony – 0,5 łyżeczki
- Musztarda – 1 łyżeczka
- Papryka mielona słodka – 1 szczypta
- Papryka mielona ostra – 1 szczypta
Reszta składników:
- Boczek parzony – 200 g
- Papryka zielona – 1 szt.
- Papryka czerwona – 1 szt.
- Papryka żółta – 1 szt.
- Cukinia – 1 szt.
- Cebula czerwona – 1 szt.
- Cebula biała – 1 szt.
- Przyprawa do grilla – 6 łyżeczek
Przygotowanie
Najpierw przygotowujemy marynatę do mięsa. W misce mieszamy oliwę z oliwek z wszystkimi przyprawami. Rozdrabniamy świeży rozmaryn i dodajemy do mieszanki. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę do miski. Dodajemy musztardę i wszystko dokładnie mieszamy trzepaczką.
Kurczaka oczyszczamy, najlepiej myjąc, i usuwamy z niego żyłki. Kroimy mięso w paski, a następnie w większe kawałki. Przekładamy kawałki kurczaka do miski z marynatą i mieszamy, aby każdy kawałek był dobrze pokryty. Miskę wstawiamy do lodówki na 10 minut.
W międzyczasie przygotowujemy warzywa. Papryki i cukinię myjemy, a następnie osuszamy. Obie cebule obieramy, dzielimy na pół i każdą połowę kroimy na ćwiartki. Cukinię kroimy w plastry, a paprykę na większe kawałki.
Boczek kroimy w plastry o grubości około 0,5 cm, a następnie na mniejsze kawałki, aby pasowały do pozostałych składników.
Na patyczki nadziewamy na przemian kawałki papryki, boczku, cebuli, cukinii i kurczaka. Powtarzamy tę czynność, aż na patyczku pozostanie około 1,5 cm wolnego miejsca. Szaszłyki układamy na blaszce z rusztem, wyłożonej papierem do pieczenia. Posypujemy je przyprawą do grilla.
Wkładamy ruszt z szaszłykami do piekarnika i pieczemy przez około 7-8 minut w trybie góra-dół. Następnie ustawiamy piekarnik na funkcję grilla i pieczemy przez dodatkowe 12 minut. Staramy się kontrolować stopień wypieczenia, aby uniknąć przypalenia i wysuszenia szaszłyków.