Absynt jest wyjątkowym alkoholem, wokół którego wyrosło wiele mitów i legend. Zielony napój owiany jest nutką tajemnicy. Jak przygotować go w domowych warunkach?
Składniki
- Liść piołunu – 30.0 g
- Liść hyzopu lekarskiego – 8.5 g
- Kłącze tataraku zwyczajnego – 1.8 g
- Liść melisy – 6.0 g
- Owoc anyżu (biedrzeńca) – 30.0 g
- Owoc kopru włoskiego – 25.0 g
- Anyż gwiazdkowany (badian) – 10.0 g
- Owoc kolendry siewnej – 3.2 g
- Spirytus 95% (najlepiej winny) – 800 ml
Dodatkowo
- Liść mięty – 4.2 g
- Liść piołunu – 3 g
- Liść melisy – 1,1 g
- Skórka cytryny – 1.0 g
- Korzeń lukrecji – 4.2 g
Przygotowanie
Wszystkie suche zioła na absynt wkładamy do słoja i lekko je zwilżamy. Zalewamy wszystko spirytusem, zakręcamy słoik i zostawiamy na ok. tydzień. Co jakiś czas potrząsamy, żeby zioła dobrze się wymieszały. Po tym czasie dolewamy 600 ml wody i zostawiamy na kolejne 24 godziny.
Teraz przelewamy alkohol przez sitko. Zioła można delikatnie wycisnąć, żeby wyciągnąć z nich jak najwięcej aromatu. W tym celu namaczamy je w spirytusie i jeszcze trochę wyciskamy.
Tak przygotowany absynt musimy destylować. Gdy destylat zmieni kolor, wymieniamy naczynie zbierające. Interesuje nas tylko zielony absynt. Żółty kolor jest odpadem z destylacji i nie ma dla nas żadnej wartości. Niektórzy dolewają go do gotowego absyntu, żeby było go więcej, ale odbywa się to kosztem smaku.
Do zielonego absyntu dodajemy wszystkie dodatkowe zioła. Po 3-4 dniach ponownie przecedzamy alkohol, filtrujemy go, wyciskamy zioła i przelewamy do butelek, które szczelnie zamykamy. Tym sposobem absynt jest gotowy do podania.