Leczo jest prostą potrawą, która swoje korzenie ma w kuchni węgierskiej. W Polsce jest najczęściej przygotowywane z dodatkiem kiełbasy, dzięki czemu stanowi osobny i pełnowartościowy posiłek. Czasami jako dodatek stosuje się pieczywo, zazwyczaj wieloziarniste. Przygotowanie leczo wymaga nieco większego nakładu pracy, ale zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu.
Składniki:
– Kiełbasa (20 dag)
– Wędzony boczek (30 dag)
– Cebula (20 dag)
– Wędzona słonina (5 dag)
– Cukinia (1 kg)
– Czerwona papryka (1 kg)
– Pomidory (½ kg)
– Koncentrat pomidorowy (pół słoiczka)
– Olej (3 łyżki)
– Ziele angielskie (3 ziarna)
– Sól (szczypta)
– Pieprz czarny (szczypta)
– Oregano (szczypta)
– Majeranek (szczypta)
– Słodka papryka w proszku (szczypta)
– Ostra papryka w proszku (szczypta)
Przygotowanie:
Kroimy na pół czerwoną paprykę i pozbywamy się ze środka wszystkich pestek. Następnie dokładnie ją płuczemy, kroimy w dużą kostkę i przekładamy na rozgrzany olej w dużym garnku, aby odrobinę ją podsmażyć, a następnie zmniejszyć ogień.
Kroimy kiełbasę, słoninę i wędzony boczek w kostkę i całość przekładamy na patelnię, na której zrumieniamy mięso. W tym czasie obieramy i również kroimy w kostkę cebulę. Przesypujemy ją na patelnię, mieszamy z mięsem i smażymy do momentu zeszklenia się cebuli. Po osiągnięciu tego celu wyłączamy ogień.
Cukinię i pomidory myjemy, obieramy ze skórki (cukinię również oczyszczamy z pestek) i kroimy w dużą kostkę. Następnie zawartość patelni oraz pokrojoną cukinię i pomidory przekładamy do dużego garnka z czerwoną papryką. Całość uzupełniamy przez dodanie ziela angielskiego, ostrej i słodkiej papryki w proszku, soli, czarnego pieprzu i koncentratu pomidorowego. Zwiększamy ogień pod garnkiem, jego zawartość mieszamy, a następnie dusimy pod przykryciem przez około 15 minut od momentu zagotowania się składników. Po wyłączeniu ognia dodajemy odrobinę majeranku i oregano, mieszamy leczo i pod przykryciem odstawiamy na 10 minut. Danie najlepiej jest podawać na gorąco z dodatkiem dobrego pieczywa.