Śledzie po skandynawsku są bardzo proste do przygotowania, a przy tym są niezwykle zdrowe. Warto przygotowywać je jesienią oraz zimą, aby wzmocnić swoją odporność i jednocześnie zadbać o wyśmienity posiłek dla całej rodziny. Przepis na śledzie po skandynawsku sprawdzi się również w okresie świątecznym, ze względu na obecność przypraw korzennych.
Składniki
- Płaty śledziowe (6 sztuk)
- Czerwona cebula (2 sztuki)
- Kolendra (1 łyżeczka)
- Gorczyca (1 łyżeczka)
- Kolorowy pieprz (1 łyżeczka)
- Jałowiec (6 ziarenek)
- Ziele angielskie (6 ziarenek)
- Goździki (6 sztuk)
- Koperek (mały pęczek)
- Mleko (do namoczenia płatów)
Składniki na zalewkę
- Woda (1 szklanka)
- Cukier (½ szklanki)
- Ocet jabłkowy (1 szklanka)
Przygotowanie
Na początek układamy płaty śledziowe w misce i zalewamy je mlekiem. Naczynie odstawiamy na ok. 4h w chłodne miejsce. W tym czasie do garnka wsypujemy cukier, a także wlewamy ocet i wodę w celu przygotowania zalewki. Wszystko gotujemy, a następnie odstawiamy do przestudzenia.
W drugim kroku filety śledziowe opłukujemy pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie kroimy je w wąskie paski i odkładamy na bok. Teraz przechodzimy do cebuli, którą obieramy i kroimy w piórka, a koperek siekamy. Cebulę i koperek mieszamy z przyprawami.
Na koniec wszystko musimy ułożyć warstwami w dużym słoiku. Robimy to poprzez ułożenie pięter z cebuli, koperku, przypraw i płatów śledziowych. Piętra układamy naprzemiennie i dbamy o to, żeby w ten sposób wykorzystać wszystkie przygotowane składniki. Płaty śledziowe powinny znajdować się w środkowych warstwach. Górną i spodnią warstwę najlepiej, jeśli będzie stanowić cebula i przyprawy.
Tak przygotowany słoik ze śledziami po skandynawsku dokładnie zakręcamy i odstawiamy do lodówki na 4 dni. W tym czasie wszystkie składniki dokładnie przejdą swoim smakiem, a potrawa będzie wyborna.